Народна традиција – догађаји у вези са новорођенчетом

На часу народне традиције 4-3 били смо подељени у две групе.

Прва група имала је задатак да представи бабине у традиционалном добу. Ту групу су чинили: Давид Маринковић, Теодора Вукашиновић, Немања Јојић, Александра Живачевић, Александра Крнета, Милош Сентић, Жељко Баљошевић, Душан Спасовић, Едис Исхаки, Тијана Станојевић, Урош Павловић, Марија Саковић и Вања Стошић.„Традиционално доба“ је приказало обичаје из прошлости. Приказали су и неке од погача. Прва погача се звала повојница. Она се ломила детету изнад главе јер се веровало да, ако се то не уради, дете се неће оженити/удати. Друга погача је била проходаоница. Људи су раније стављали детету погачу да би дете на време проходало. Трећа погача се звала поступаоница и на њој су се налазили разни симболи. Веровало се да који симбол дете додирне, тим ће се занимањем бавити.

Друга група је имала задатак да прикаже бабине у савременом добу. Чинили су је: Никола Свилар, Марко Спасић, Матеја Николић, Ива Миленковић, Јована Ковачевић, Јована Вулин, Ален Ализоти, Предраг Јовановић, Анастасија Вуксановић, Моника Иванов и Јована Цветановић. „Савремено доба“ је приказало обичаје из садашњости. Приказали су како родбина дочекује мајку и оца када се враћају из породилишта са бебицом. Такође су приказали и поступаоницу на сличан начин као и традиционална група.

Часу народне традиције присуствовали су ученици разреда четврто један, наше школе, као гости, које смо почастили врућом погачом.