Пред тобом је важан корак!
Налазиш се пред избором занимања!
Како га изабрати ?

СКЛОНОСТИ И ИНТЕРЕСОВАЊА

•Први корак који треба да предузмеш је да себе боље упознаш. Размисли о својим интересовањима и склоностима. Покушај да издвојиш већу групу занимања за које показујеш склоности и интересовања.

СПОСОБНОСТИ

•Приметили сте да вам неки предмети иду боље него други. Размотри активности којима се бавиш у слободно време. Свако од нас је способан за већи број занимања. Присети се свега што радиш брзо, лако и тачно. Постави себи питања: Шта ми добро иде? Где постижем најбоље резултате? Које су моје „јаке’’ и „слабе’’ стране? Када спознаш своје, то је већ други корак до правог избора.

ОСОБИНЕ ЛИЧНОСТИ

Особине личности чине да се у сличним ситуацијама понашамо слично. Различите особине личности важне су за различита занимања. Размисли о својим особинама. Да ли волиш да планираш и организујеш?Да ли си упоран у раду?Да ли волиш стално бити у покрету?Да ли лако успостављаш контакт са другим људима? Волиш ли да помажеш другима? Волиш ли да сазнајеш нове ствари? Обраћаш ли пажњу на детаље?

ВРЕДНОСТИ

•Вредности су циљеви који су нам посебно важни. Најчешће вредности у вези са избором занимања:бавити се практичним радом,помагати другим људима, имати утицаја на друге људе, водити их,помагати другим људима, подучавати их, радити са бројевима,разним подацима, бавити се интелектуалним радом, бавити се креативним, уметничким радом

ПОЖЕЉНЕ ОСОБИНЕ

•За различита занимања пожељне су различите особине. То су особине које је добро имати ако се бавимо тим занимањем
-Склоности и интересовања за то занимање
-Одговарајуће способности- таленат
-Одговарајуће особине личности
-Одговарајуће телесне карактеристике и здравствено стање
-Тежња обављању послова у оквиру тог занимаља

ЗДРАВЉЕ И КОНСТИТУЦИЈА

За многа занимања неопходне су одређене телесне и здравствене карактеристике –њихово присуство проверава се лекарским прегледима.
Неке телесне карактеристике могу бити препрека за рад у неким занимањима (неразликовање боја, леворукост, гадљивост).
Неке болести могу бити сметња за рад у неким занимањима (епилепсија,астма, оштећење слуха)

АЛТЕРНАТИВНА ЗАНИМАЊА

То су замене, (резерве) за занимања која нас највише интересују. Корисно је:
-да размислиш о томе којој врсти занимања тежиш и разлозима због којих бираш одређено занимање
-да се добро распиташ о већем броју занимања

КАКО СЕ ПРИПРЕМИТИ

• Набави збирку задатака за квалификациони испит. (можеш прузети и овде:Математика, Српски језик )
  • Направи план рада по данима и недељама.
  • Прилагођавај темпо рада.
  • Прилагоди начин учења.
  • Када добро проучиш и савладаш градиво, свакодневно вежбај ситуацију као да си на испиту.
  • Разговарај са средњошколцима.
  • На време прикупи потребна документа.

Да бисте видели остале информације о завршном испиту и упису у средње школе кликните овде.