У више од 150 земаља широм света, међу којима и у Србији, данас ће бити обележен Дан планете Земље или Дан Земље, 22. април, у циљу повећања свести људи о угрожености животне средине.

dan-planete-zemljeДан планете Земље установљен је 1970. године у САД, након еколошке акције, а обележава се широм света од 1992. када је на Конференцији Уједињених нација о животној средини у Рио де Жанеиру установљен дугорочни Програм за промоцију одрживог развоја.

Стручњаци упозоравају да је човек својим деловањем довео до драматичног загађења животне средине и да је велики број биљних и животињских врста широм света пред изумирањем, што доводи до озбиљног нарушавања читавог екосистема и биолошке разноврсности.

Као кључни узрок изумирања врста, стручњаци наводе уништавање станишта људском активношћу, неконтролисану експлоатацију свих извора Земље и њеног биљног и животињског света као и загађење животне средине.

На сајту Уједињених нација о данашњем дану стоји следеће:

UNITED NATIONS

International Mother Earth Day 22 April

«On this day, representatives of more than 170 countries are gathering at UN Headquarters in New York to sign the Paris Agreement on Climate Change. This landmark pact, in conjunction with the 2030 Agenda for Sustainable Development, holds the power to transform our world.» —Secretary-General, Ban Ki-moon

Mother Earth Day Coincides with the Signing of the Paris Agreement

This year, Earth Day coincides with the signing ceremony for the Paris Agreement on Climate Change, which will take place at UN Headquarters in New York. The Agreement was adopted by all 196 Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change at COP21 in Paris on 12 December 2015. In the agreement, all countries agreed to work to limit global temperature rise to well below 2 degrees Celsius, and given the grave risks, to strive for 1.5 degrees Celsius. The signing ceremony takes place on the first day that the Agreement will be open for signatures, marking the first step toward ensuring that the Agreement enters into legal force as quickly as possible.

The General Assembly, recognizing that Mother Earth is a common expression for the planet earth in a number of countries and regions, which reflects the interdependence that exists among human beings, other living species and the planet we all inhabit, and noting that Earth Day is observed each year in many countries, decided to designate 22 April as International Mother Earth Day in 2009, with resolution A/RES/63/278.

2016 Theme: Trees for the Earth

Earth Day was first celebrated in the United States in 1970 and is organised by the Earth Day Network.  Its mission is to broaden and diversify the environmental movement worldwide and to mobilize it as the most effective vehicle to build a healthy, sustainable environment, address climate change, and protect the Earth for future generations. With this year’s theme, looking forward to its 50th anniversary, it sets the goal of planting 7.8 billion trees over the next five years.

Why Trees?

Trees help combat climate change.
They absorb excess and harmful CO2 from our atmosphere. In fact, in a single year, an acre of mature trees absorbs the same amount of CO2 produced by driving the average car 26,000 miles.
Trees help us breathe clean air.
Trees absorb odors and pollutant gases (nitrogen oxides, ammonia, sulfur dioxide and ozone) and filter particulates out of the air by trapping them on their leaves and bark.
Trees help us to counteract the loss of species.
By planting the right trees, we can help counteract the loss of species, as well as provide increased habitat connectivity between regional forest patches.
Trees help communities and their Livelihoods.
Trees help communities achieve long-term economic and environmental sustainability and provide food, energy and income.

*текст на српском  језику преузет са интернет странице РТВ