Светски дан детета или Међународни дан детета је годишњи међународни догађај који се слави 20. новембра. Установљен је од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1954. године са циљем да се у свим државама слави истог дана.

Осмишљен је да промовише међусобну интеракцију и разумевање међу децом и добробит деце у свету. Овај дан се обележава и да би се скренула пажња јавности на обавезе друштва према деци, као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају.

Дечја права су утврђена Ковненцијом о правима детета, усвојеном од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1989. године, а коју су ратификовале 193 земље.

Основни принципи Конвенције су:

• право на живот, опстанак и развој,
  • најбољи интерес детета,
  • право на партиципацију
  • право на недискриминацију

deca-slika

Најлепши цитати о деци.

„Свака књига је књига за децу, ако дете зна да чита.“ –  Мич Хедберг.

„Особина нормалне деце је да се не понашају тако сувише често.“ –  Вуди Ален.

„Лице детета све говори, нарочито део лица на којем су уста.“ –  Џек Хенди.

„Постоје само две ствари које ће деца радо и добровољно делити: заразне болести и године своје мајке.“ –  Бенџамин Спок.

„Шта је кућа без деце? Тиха.“ –  Хенри Јангмен.

„Не постоји седам светских чуда, гледано очима детета. Постоји седам милиона чуда.“ –  Волт Стрејтиф.

„Деци је потребна љубав, нарочито онда када је не заслужују.“ –  Харолд Хулберт.

„Лакше је изградити снажно дете, него ‘поправити’ сломљеног човека.“ –  Фредерик Даглас.

„Девојчице су слатке и мале само одраслима. Једна другој, оне нису слатке ни мале.“ –  Маргарет Атвуд.

„Деца виде све ни у чему; људи виде ‘ништа’ у свему.“ –  Ђакомо Леопарди.

„Деца су поруке које шаљемо у време које нећемо доживети.“ –  Џон Вајтхед.

„Постоје две врсте путовања: првом класом, и са децом.“ –  Роберт Бенчли.

„Деца постављају питања на која мудар човек не може одговорити.“ –  Софокле.

„Деца су сидро које мајку везује за живот.“ –  Софокле.

„Деца су непредвидива. Никад не знате у којој ће вас недоследности следећој ухватити.“ –  Френклин Џонс.

„Душа се лечи када сте међу децом.“ –  Достојевски.

„Где су деца, ту је златно доба.“ –  Новалис

„Деца – то су наше сутрашње судије.“ –  Максим Горки.

И не заборавите, само деца која не слушају могу постати боља од својих родитеља…