ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА ГРАЂАНЕ

ПОШТОВАНИ ГРАЂАНИ

Нико не заслужује да живи у страху од насиља у породици.
Насиље у породици није приватна ствар појединца или породице, то је кривично дело.
За насиље је увек одговоран онај ко врши насиље, а не онај ко трпи насиље.

ПОЛИЦИЈА

• излази на лице места, интервенише,
  • упозорава насилника, прикупља доказе, приводи насилника,
  • покреће кривични поступак против насилника,
  • по налогу јавног тужиоца предузима радње и мере за заштиту оштећених сведока.

ЦЕНТАР ЗА СОЦИЈАЛНИ РАД

• прикупља информације о насилном догађају, о историји злостављања, процењује степен угрожености,
  • предузима мере из области социјалне и породично правне заштите, врши надзор над вршењем родитељског права,
  • по службеној дужности пријављује насиље полицији или тужилаштву,
  • децу, жртве насиља, одузима од родитеља, обезбеђује смештај, покреће поступак за лишавање или ограничавање родитељског права.

ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ

• документују повреде и упућују на специјалистичке прегледе,
  • пријављују насиље полицији или тужилаштву

КООРДИНАЦИОНИ ТИМ ГО ГРОЦКА