База успешних примера ваннаставних активности настала је на основу изабраних радова које су школе и домови ученика из целе Србије предали на Конкурс Завода за унапређивање образовања и васпитања, а који је био отворен до краја јануара 2018. године. Конкурс није био такмичарски, али стимулација за учеснике је била могућност да њихови радови буду уврштени у Базу доступну на сајту ЗУОВ-а чиме се додатно афирмише рад њихових установа.

Конкурс је део трогодишњег пројекта Јачање васпитне улоге школе који Завод спроводи на основу Стратегије развоја образовања до 2020. у Републици Србији и пратећег Акционог плана. Конкурс је имао за циљ да афирмише школе и домове ученика који успешно остварују различите ваннаставне активности ради остваривања васпитне улоге, као и да обезбеди базу примера добре праксе.

Услови Конкурса били су такви да су школе и домови ученика могли да пријаве различите аспекте школског живота, односно живота у дому ученика, а који нису део редовне наставе, односно васпитног рада, као што су: друштвене, уметничке, техничке,  хуманитарне, културне, спортске и друге активности (укључујући ученичке задруге, проширену делатност школе…); излети, екскурзије, настава у природи, летње школе, истраживачки кампови; активности у функцији подршке осетљивим групама ученика (мањинске групе, мигранти…)

На Конкурс су стигла 364 рада из 179 установа.  Комисија састављена од саветника Завода прегледала је све пристигле радове и изабрала оне који по свом квалитету и инспиративности треба да буду у бази примера успешних ваннаставних активности.

ОШ„Милоје Васић” на Конкурсу учествовала је у  области под називом интеркултуралност. Назив рада је ПОД ТРИГЛАВОМ и представља лепе сегменте дугогодишње сарадње са школом „16. Децембар” из Словеније. Аутори рада су учитељице Виолета Митровић и Милена Алексић.

Ваннаставне активности