Европска „Ноћ истраживача“ слави свој десети рођендан у међународној години светлости. Пре тачно једне деценије одржано је прво издање Ноћи истраживача у оквиру Марија Склодовска Кири програма под покровитељством Европске комисије, које је осветлило пут за превазилажење постојећег јаза између научне заједнице и шире јавности. Те 2005.године истраживачи у Европи су изашли на градске тргове и улице, ушли у културне и тржне центре и кроз бројне интерактивне и забавне активности показали случајнум пролазницима колико је наука заправо узбудљива и важна за нас. Ова сјајна иницијатива је прерасла у манифестацију која се обележава сваког четвртог петка у септембру, данас чак у више од 320 градова Европе, а код нас се организује од 2010.године.

Ове године, шеста по реду Ноћ истраживача у Србији, одржана је у петак 25.септембра, од 16 до 23 сата у чак 10 градова у Србији а уз помоћ пет Научних комбија  научно-популарну манифестацију видели су и у неким другим местима.

Мала група ученика осмог и седмог разреда наше школе  посетила је манифестацију Ноћ истраживача организовану у Београду. Имали смо прилику да на просторима Академског парка, Колонаде Хемијског факултета, Француског института и галерија у Кнез Михајловој улици упознамо хемијске огледе и неодољиво шармантне чињенице везане за физику, математику, биологију, астрономију и многе друге научне области. Правили смо „љигавце“, дружили се са ванземаљцима, учествовали у квизовима и рециклажи, видели део Ботаничке баште, писали бројеве на глини и учествовали у Лову на благо.

Манифестацију су посезили ученици: Катарина Ивановић 7/2,  Христина Стојковић 8/2,  Теодора Тошић 7/4,  Невена Живановић 8/2,  Урош Јовановић 8/1, Ана Станковић 8/2, Стефан Шегрт 8/1, Никола Станисављевић 8/2, Анђела Стојановић 8/1, Јана Ђоровић 8/2,  Теодора Стојановић 8/1,  Невена Марјановић 8/2 ,  Тамара Радојевић 8/1 и Николина Митов 8/1.

Ученике су организовано водиле Драгана Екмечић, наставник енглеског језика ( одељенски старешина 8/2 ) и Душица Ивановић, наставник физике ( одељенски старешина 5/4 ) .

Душица Ивановић, наст. физике