У оквиру пројекта „Навала на Авалу“ и акције „Сат за нашу планету“ ученици основних школа у Калуђерици учествовали су у активацији „Глас будућих генерација“. Написали смо еколошке поруке – део смо послали у WWF а други део нам је послужио да направима занимљиву изложбу. Поводом учешћа у овој активацији обратили су нам се представници WWF-а:

Драге наше будуће генерације,

овај „Сат за нашу планету“ посвећен је ВАМА и вашем праву на живот на здравој и очуваној планети Земљи.

Верујемо да сте чули за топљење глечера и пораст нивоа мора и да сте приметили екстремне појаве у природи попут: поплава, великих пожара, ерозија земљишта, олуја и таласа тропских врућина.
Сви ови догађаји су последице глобалних климатских промена које угрожавају сав живи свет на планети, укључујуди и људе.
Клима на Земљи се одувек мењала и то представља природни процес, али сада на те промене утичу и људске активности.

Људске активности  које највише утичу на климатске промене су:

• прекомерно коришћење фосилних горива - појачава ефекат стаклене баште;
  • прекомерно крчење шума - смањује апсорпцију угљен-диоксида из атмосфере;
  • прекомерно загађивање воде, ваздуха и земљишта - слаби способност обнављања природних ресурса и негативно утиче на здравље живог света;
  • прекомерна производња и потрошња добара - ствара све више отпада.

Све ово ремети природну равнотежу екосистема што се одражава кроз различите последице климатских промена.

WWF је део глобалног покрета који се залаже за смањење последица климатских промена. А знате ли ко је НЕПРОЦЕЊИВО ВАЖАН међу нашим партнерима? Управио ВИ. Будуће генерације од којих смо позајмили ову планету, како то каже чувена пословица:

„Ову планету нисмо наследили од наших предака,
већ смо је
позајмили од наших потомака“

Марија Бојанов
наставница биологије