„Дан розe мајицаˮ- Међународни дан борбе против вршњачког насиља

У среду, 24. фебруара 2021. године је обележен Међународни дан борбе против вршњачког насиља   под називом „Дан розe мајицаˮ. Поводом тога у нашој школи су организоване бројне активности на часовима ЧОС-а, ликовног и грађанског васпитања. Указивањем на значај толеранције, емпатије, поштовања права и различитости ученици су имали прилику да се још једном оснаже за сарадњу и ненасилну комуникацију. Активности су започете причом о розе мајцама која је мотивисала ученике да са својим одељењским старешинама на креативан начин обележе овај значајан датум. Велики одзив ученика показује да се у школи негује атмосфера сарадње и уважавања и прибегава конструктивној комуникацији.

Прича о Дану розe мајица

Широм света се последње среде у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњакаУченик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде у фебруару.

Соња Добричић, педагог